Pārlekt uz galveno saturu

Visās likumīgās interneta aptiekās – vienots logotips ES

25.02.2021.

Zāļu valsts aģentūra un Veselības inspekciju aicina būt piesardzīgiem un neriskēt, mēģinot iegādāties, iespējams, viltotas vakcīnas pret Covid-19 aizdomīgās interneta vietnēs, jo šīs vakcīnas internetā vispār netiek pārdotas.  

Viltotas zāles ir neīstas zāles, kas tiek uzdotas par īstām, reģistrētām zālēm. Viltotām zālēm var būt dažāda veida nepilnības. Piemēram, tās var saturēt nepareizas vai zemas kvalitātes sastāvdaļas, nepareizas sastāvdaļu devas, tās var būt tīši kļūdaini marķētas attiecībā uz to identitāti vai izcelsmi vai tām var būt viltots iepakojums. Viltotas zāles rada draudus sabiedrības veselībai, jo tās var būt neefektīvas, nenodrošinot pacientiem ārstēšanu, vai arī tās var būt kaitīgas.

Lai pasargātu sevi no krāpniekiem, zāles iesakām iegādāties tikai vispārējā tipa aptiekās, kā arī tiešsaistes aptiekās (internetā Latvijā drīkst izplatīt tikai bezrecepšu zāles), kuru darbībai licenci izsniegusi Zāļu valsts aģentūra.

Visām Latvijā likumīgi strādājošām tiešsaistes aptiekām ir vienota pazīšanas norāde – logotips, ar kura palīdzību tiek apstiprināts, ka attiecīgā interneta aptieka darbojas likumīgi.

Viltotas zāles

Šo logotipu jeb pazīšanās zīmi veido taisnstūris ar zaļām horizontālām svītrām un baltu krustu taisnstūra viduslīnijas kreisajā pusē. Zem šī taisnstūra atrodas tās ES dalībvalsts karogs, kurā attiecīgā interneta aptieka ir licencēta (Latvijā – mūsu valsts karogs).

Pirms zāļu iegādes internetā, pārbaudiet, vai tīmekļvietne, kurā zāles piedāvā iegādāties, ir attiecīgais logotips un uzklikšķiniet uz tā. Jūs pāradresēs uz nacionālās atbildīgās iestādes tīmekļvietni – Latvijā uz Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietni, kur redzams visu likumīgi strādājošo tiešsaistes aptieku saraksts. Ja apmeklētā interneta aptieka nav iekļauta sarakstā, neiegādājieties zāles no šīs vietnes.

Savukārt Veselības inspekcija vērš uzmanību, ka šobrīd visas vakcīnas, kas ir paredzētas mediķu un sabiedrības vakcinācijai pret Covid-19 visā pasaulē tiek izplatītas vienīgi valsts iepirkumu ietvaros un netiek izplatītas komerciālos nolūkos. Visi piedāvājumi iegādāties vakcīnas sociālajos tīklos vai jebkurā tīmekļvietnē ir vai nu krāpšana, vai viltojuma izplatīšanas mēģinājums.

Veselības inspekcija aicina nepirkt zāles "no rokas" internetā vai no privātpersonām, kas izplata zāles! Lai arī cik kārdinoša šķiet iespēja lētāk iegādāties zāles, Veselības inspekcija norāda, ka tas nekādā gadījumā nav droši, jo nav iespējams izsekot zāļu izplatīšanas posmus.

 

Viltotu zāļu lietošana var radīt nopietnu apdraudējumu veselībai

Viltotas zāles pēc izskata var būt līdzīgas oriģinālām zālēm un var neizraisīt acīmredzamu nevēlamu reakciju, tomēr tās var arī neveicināt slimības ārstēšanu, vai neuzlabot veselības stāvokli, kādam tās ir paredzētas vai var izraisīt nopietnus apdraudējumus veselībai, tostarp nāvi.

 

Pērc zāles drošā vietā – aptiekā!

Zāļu izplatīšana Latvijā ir atļauta tikai tad, ja saņemta speciāla atļauja (licence) attiecīgajam uzņēmējdarbības veidam. Tas nozīmē, ka nav atļauts izplatīt zāles ar tīmekļa vietņu vai sociālo tīklu, piemēram, Facebook, ss.com u.c., starpniecību. Arī pārdot sev nederīgas zāles nedrīkst!

 

Sodi par nelegālu zāļu izplatīšanu no 1 000 līdz 40 000 eiro

Farmācijas likumā ir noteikts, ka par tādu darbību veikšanu, kurām nepieciešama speciālā atļauja (licence), bez šādas speciālās atļaujas (licences) piemēro naudas sodu fiziskajai personai no 1000 līdz 4000 eiro, bet juridiskajai personai — 10 000 līdz 40 000 eiro.

Uzziņai un informācijai:

Kā minēts, Latvijā internetā drīkst pārdot tikai bezrecepšu zāles. Licencēto aptieku saraksts, kuras veic bezrecepšu zāļu izplatīšanu, izmantojot internetu, ir pieejamas Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē www.zva.gov.lv sadaļā – “Pacientiem un sabiedrībai” - “Zāļu iegāde” – “Tiešsaistes aptiekas”. Savukārt Eiropas Savienībā (ES) licencēto aptieku saraksts pieejams EZA tīmekļvietnē.

 

Infografika

Viltotas zāles