Pārlekt uz galveno saturu

Pirmo reizi notikusi sanāksme Eiropas Zāļu aģentūras Koordinācijas izpildgrupai zāļu trūkuma un drošuma jautājumos

13.05.2022.

2022. gada 11. maijā pirmo reizi oficiāli sanākusi Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Koordinācijas izpildgrupa zāļu trūkuma un drošuma jautājumos. Šī koordinācijas grupa (zināma arī kā Izpildgrupa zāļu trūkuma jautājumos) būs atbildīga par atbilstošu darbību veikšanu saistībā ar apstākļiem, kas ietekmē zāļu kvalitāti, drošumu, efektivitāti un piegādi liela mēroga notikumu vai sabiedrības veselības ārkārtas situāciju gadījumā.

Izpildgrupa zāļu trūkuma jautājumos izveidota saskaņā ar Regulu 2022/123 par pastiprinātu EZA lomu attiecībā uz zālēm un medicīniskajām ierīcēm krīžu gatavības un pārvarēšanas kontekstā, lai uzraudzītu zāļu trūkumu un nodrošinātu atbilstošu rīcību liela mēroga notikumu vai sabiedrības veselības ārkārtas situāciju gadījumā un koordinētu steidzamas darbības Eiropas Savienības (ES) ietvaros saistībā ar zāļu piegādi. Šī Regula oficiāli nosaka un stiprina vadības struktūru, ko EZA bija ieviesusi ātrai un koordinētai rīcībai Covid-19 pandēmijas laikā.

Izpildgrupa zāļu trūkuma jautājumos veiks aktīvas darbības galvenokārt liela mēroga notikumu vai sabiedrības veselības ārkārtas situāciju laikā, tomēr tai būs loma arī sagatavošanās nodrošināšanā. Tās galvenie uzdevumi ir:

  • izveidot sarakstus ar zāļu galvenajām terapeitiskajām grupām krīžu gatavības ietvaros un sarakstus ar kritiski svarīgajām zālēm, kas nepieciešamas liela mēroga notikuma vai sabiedrības veselības ārkārtas situācijas laikā un kurām nepieciešama rūpīga uzraudzība saistībā ar paaugstinātu zāļu trūkuma risku. Izpildgrupa ir apstiprinājusi šo sarakstu veidošanas metodoloģiju;
  • ieteikt un koordinēt pasākumus kritiski svarīgo zāļu potenciālo vai faktisko trūkumu novēršanai vai mazināšanai;
  • izvērtēt informāciju par liela mēroga notikumiem vai sabiedrības veselības ārkārtas situācijām, vai kritiski svarīgo zāļu kvalitāti, drošumu un efektivitāti;
  • ieteikt Eiropas Komisijai un ES dalībvalstīm piemērotas darbības sabiedrības veselības aizsardzībai ES līmenī.

 

Izpildgrupā zāļu trūkuma jautājumos ietverts viens pārstāvis no katras ES dalībvalsts, Eiropas Komisijas pārstāvis un EZA pārstāvis. Civilo sabiedrību izpildgrupā pārstāv viens novērotājs no EZA Pacientu un patērētāju darba grupas un viens novērotājs no Veselības aprūpes speciālistu darba grupas. Izpildgrupas zāļu trūkuma jautājumos līdzpriekšsēdētāji ir Emera Kuka, EZA Izpilddirektore, Karls Broihs, Vācijas Zāļu federālā institūta vadītājs, un pašreizējais Zāļu aģentūru vadītāju (HMA) priekšsēdētājs.

EZA tuvāko dienu laikā savā tīmekļvietnē publicēs sanāksmes protokolu.