Pārlekt uz galveno saturu

Jaunas infografikas: patentbrīvo un oriģinālo zāļu patēriņš 2021. gadā

27.05.2022.

Zāļu valsts aģentūras apkopotā zaļu patēriņa statistika liecina, ka 2021. gadā patentbrīvo jeb ģenērisko zāļu patēriņš bija 76% no Latvijā pārdoto zāļu iepakojumu skaita. Proti, trīs no četriem pārdotajiem zāļu iepakojumiem Latvijā pērn ir bijušas patentbrīvās zāles. Zāļu valsts aģentūra sagatavojusi infografikas, kurās aicina iepazīties ar šiem patēriņa datiem. 

Zāļu patēriņš

Zāļu patēriņš


2021. gadā Latvijā patērēti aptuveni 35 miljoni patentbrīvo zāļu iepakojumu (76%) un nepilni 11 miljoni oriģinālo zāļu iepakojumu (23%). Pārējo zāļu patēriņu – pusmiljonu iepakojumu – veidoja homeopātiskās, augu izcelsmes un citas zāles (1%). 2020. gadā arī patentbrīvo zāļu patēriņš bija 76% no realizēto iepakojuma skaita. Savukārt 2019. gadā šo zāļu patēriņš bija 74% no realizēto iepakojuma skaita.

Patentbrīvās zāles pagājušajā gadā veidoja 46% no kopējā zāļu apgrozījuma eiro, 2020. gadā – 45%, savukārt 2019. gadā – 44% no kopējā zāļu apgrozījuma naudas izteiksmē (eiro).

Patentbrīvās zāles ir patentētu (oriģinālu) zāļu analogs. Tās satur to pašu aktīvo vielu (galveno zāļu sastāvdaļu, kas nodrošina ārstēšanu) tādā pašā daudzumā kā patentētās zāles. Patentbrīvās zāles lieto tādu pašu slimību ārstēšanai kā oriģinālās zāles. Tās zāles ir tikpat drošas un kvalitatīvas, bet šo zāļu izskats un iepakojums var atšķirties.

Svarīgi minēt, ka patentbrīvās zāles drīkst reģistrēt tikai tad, kad oriģinālām (patentētajām) zālēm ir beidzies ražotāja pieteiktais datu aizsardzības darbības laiks - proti, ne mazāk kā pēc 10 gadiem kopš oriģinālo zāļu reģistrēšanas.  Līdz ar to šīs zāles jau ir atradušās tirgū un pacienti ir lietojuši jau vismaz šādu laika periodu.
Lai šādas patentbrīvas zāles tiktu reģistrētas un nonāktu tirgū, bioekvivalences pētījumos jāpierāda, ka, lietojot patentbrīvās zāles un oriģinālās zāles vienādā devā noteiktu periodu, cilvēka organismā nokļūst tāds pats aktīvās vielas daudzums.

Zāļu aģentūras rūpīgi izvērtē visus datus par zālēm un to ražošanas procesu gan pirms zāļu reģistrēšanas, gan to pēcreģistrācijas laikā neatkarīgi no tā, vai zāles ir patentētas vai ģenēriskas. Eksperti vērtē visu – no zāļu visām zāļu sastāva vielām līdz iepakojumam. Ja prasības ir izpildītas, tikai tad zāles tiek reģistrētas un nonāk tirgū. Savukārt pēc zāļu reģistrācijas visām zālēm vienādi tiek uzraudzītas blakusparādības.

Vairāk informācijas par zāļu statistiku un salīdzinājums ar iepriekšējiem gadiem ir pieejams šeit.